Obserwatorzy

środa, 16 października 2013

Powitalny tutorial na szydełkowego motylka

Witając się z Wami w nowym miejscu w sieci chciałam pokazać Wam jak zrobić motylka na szydełku. Nie jestem ekspertem w dziedzinie szydełkowania. Należę do samouków, którym odczytywanie schematów sprawia trudność. Pomysł na motylka jakiś czas temu zaświtał w mojej głowie, wymagał udoskonalenia. Ten prezentowany poniżej jest w całości przeze mnie wymyślony, nie widziałam wcześniej w sieci takich samych (poza moimi, które już prezentowałam w innym miejscu).


Jeśli macie ochotę na motylka, to zapraszam na tutka.

Robimy 5 oczek łańcuszka, które łączymy oczkiem ścisłym. W ten sposób powstaje początkowe kółeczko.Następnie wykonujemy 4 oczka łańcuszka i łączymy je oczkiem ścisłym z kółeczkiem.
Czynność powtarzamy 3 razy. Powstał kwiatek o czterech płatkach.Robimy jedno oczko ścisłe w najbliższym płatku i dwa oczka łańcuszka (które będą pełniły funkcję słupka).

Następnie wykonujemy jeden słupek. Po słupku dwa oczka łańcuszka i w tym samym płatku jeszcze dwa słupki.


Podobny wzór wykonujemy w każdym płatku. W ten sposób otrzymamy kółeczko z 8 "dziurkami".Przed nami ostatnie okrążenie. W każdej z "dziurek" powstanie jedno skrzydełko.

Wykonujemy 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, 7 słupków podwójnych, 1 słupek, 1 oczko łańcuszka i wkuwamy się z oczkiem ścisłym pomiędzy dwa słupki z poprzedniego okrążenia. Skrzydełko wygląda mniej więcej tak:W ten sposób robimy osiem skrzydełek. Po zakończeniu otrzymujemy takiego "kwiatka".


Wystarczy go złożyć na pół, lekko uformować i motylek praktycznie gotowy.


Myślę, że można go zeszyć lub tak jak ja wykończyć koralikami nawleczonymi na cienki drucik robiąc czółki, głowę i tułów.

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na motyle, powstała ich cała rodzina, niektóre w komplecie z kwiatkami (a jeszcze inne odfrunęły przed sfotografowaniem ;) ):
Część czeka na wysłanie, tylko zorganizować się nie mogę :(

Taki motylek może zdobić i umilać wiele przedmiotów i ubrań. Zobaczcie jak "pokazowy" pięknie prezentuje się na kartce Ani.

Hmmm zrozumiałyście coś z mojego pierwszego tutorialu? :)))

7 komentarzy:

 1. Uwielbiam motyle, w Twoim wykonaniu są przepiękne. Gratuluję

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo miłe nowe miejsce w sieci, do którego będę zaglądać i może się czegoś nauczę :)
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny motylek, chętnie kiedyś skorzystam z Twojego tutorialu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne. Ja antytalent do dziergania, szycia, szydełkowania, robienia na drutach, więc ni w ząb nie potrafię ale podziwiam, podziwiam i jeszcze raz podziwiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdybym tylko przypomniała sobie jak się robiło słupki i całą resztę, zaraz bym spróbowała, bo "wyglada" łatwo w tym opisie :D

  Jeszcze tylko kwestia równych oczek ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Prześliczne motylki :) Pewnie skorzystam z tego tutorialu :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz wywołuje mój uśmiech :))